יום חמישי, 18 בפברואר 2010

נקודות למחשבה ממפגש הסוחרים שהיה - מידול של סוחר יומי מצליח

את מפגש הסוחרים האחרון הנחה דר' שי סולן.
הוא הציג מחקר שביצע לצורך מידול של סוחר יומי מצליח.
המידול נערך כפרויקט גמר בקורס NLP Master Practitioner שהוא מודל פסיכולוגי מתקדם.
במסגרת המידול דר' סולן ראיין סוחר מצליח - שלומי גולדשמיט ואף צפה בו בזמן מסחר.

המידול כלל מספר נושאים החל מהרוחניות, האמונות, והיכולות של הסוחר, וכלה בהתנהגותו ובסביבת המסחר שלו.

שלומי גולדשמיט, הסוחר שעליו בוצע המידול, נכח במפגש, אך הוא הוצג רק עם סיום המצגת כדי לא לפגוע במהלכה.
זה היה בונוס נחמד כאשר הנוכחים יכלו להפנות אליו שאלות ספציפיות לגבי אסטרטגיית המסחר ונושאים אחרים שעלו במצגת.


כל אחד יכול לקחת מהמפגש משהו אחר ויש לא מעט נושאים שניתן לקחת.  אני לא אפרט כאן את המצגת אך אביא מספר נקודות חשובות שדיברו אלי  ולדעתי חשוב לתת עליהן את הדעת.


שלומי סוחר כבר 13 שנים, מתוכם 9 שנים באותה השיטה בדיוק.
הנתון הזה מעניין על רקע הטענות שהשווקים הם דינמיים וסוחרים יומיים צריכים להתאים את עצמם להשתנות תנאי השוק.  הגישה היא כמובן - מה שעובד לא צריך לשנות.
יש שיטות מסחר מוצלחות רבות ומגוונות וברוב המכריע של המקרים הסיבות שסוחרים לא מצליחים אינן נעוצות בשיטה אלא בצורת העבודה.  הם נופלים ביישום שמושפע מהצד המנטלי והאישיות של הסוחר.  במקרים רבים סוחרים מחליפים שיטות ותבניות ומנסים למצוא את הנוסחה המצליחה.  הנסיון הזה הוא מצד אחד נחוץ ומצד שני פוגע.  חשוב למצוא את השיטה שבה ההתמודדות המנטלית תהיה הקלה ביותר לסוחר.  מצד שני, לוקח זמן רב להתמקצע בשיטה מסויימת, ולכן החלפת אסטרטגיות מאריכה את משך הזמן שנחוץ לסוחר כדי לעבור לריווחיות עיקבית.

שלומי עובד עם תבנית אחת בלבד!
סוחרים רבים משלבים מספר צורות עבודה במסחר היומי, ובמהלך יום מסחר נתון הם עשויים לסחור בשיטות שונות ובתבניות שונות.  נקח למשל אסטרטגיות כגון פריצות/שבירות "קלאסיות", טריידים של גאפים ומומנטום, או ריוורסלים.  את כל אחת מהגישות הללו ניתן לפרוט עוד לתתי-שיטות, או תבניות ספציפיות.
למשל - פריצות ניתן לקחת בתבניות של התכנסות, ראש וכתפיים, כוס וידית, מספרים עגולים, לוול-2, ועוד.
כל טרייד עשוי לדרוש ניהול שונה.  החל מאופן קביעת הסטופ וכלה ביעדים למימוש.
התבנית היחידה ששלומי עובד איתה מבוססת על כניסה אחרי תיקון פיבונאצ'י בשוק שיש לו מגמה ברורה.  גם הסטופ והיעדים נקבעים ע"פ סולם פיבונאצ'י.

אמונה של 100% בשיטה
זו נקודה שחזרה מספר פעמים במהלך המפגש וממנה לדעתי מתחיל ונגמר הכל.
היא היא גם ההתגלמות של ההתמודדות המנטלית ולכן עיסוק המסחר דורש זמן עד להצלחה;  כי כדי לתת אמון באסטרטגיה נחוץ לראות במו עיניך שהיא עובדת.  ו"לראות" הכוונה, פעם, ועוד פעם, ועוד פעם, עד שנופל האסימון.
נקודה מעניינת בהקשר הזה עלתה דוקא בדיון החופשי בסוף המפגש.  שי הציג את שלומי כאדם שסוחר ברגיעה ובנינוחות.  מארח אנשים במהלך המסחר, לוקח הפסקות, וכו'.  אך שלומי אמר שלקח לו זמן רב עד שהגיע למצב הזה.  מספר שנים.
עד אז הוא היה "מזיע" בזמן העבודה.  בדיעבד הוא מבין שזה בגלל שלא היתה לא אמונה של 100% בשיטה.  הוא האמין בה.  אבל רק ב- 99%.  הוא אומר שהמעבר הזה אל 100 האחוזים קרה ביום בהיר.
כשנפל האסימון החיים הפכו קלים ופשוטים הרבה יותר.

--
בהקשר לנקודות הנ"ל אני רוצה להשליך מנסיוני.
בשנה הראשונה בה עסקתי במסחר יומי עבדתי בצורות שונות ובמידה רבה התפזרתי.  ייתכן שזה היה נחוץ כדי למצוא את צורת העבודה המתאימה לי.  הבנתי בדרך הקשה שעדיף לי לדבוק בשיטה שעובדת לי.
בשנה-שנתיים שלאחר מכן התמקדתי יותר.  בהסתכלות אחורה אני מבין שזהו תהליך טבעי ורצוי.  הסוחר מסנן החוצה שיטות או תבניות שאינן עובדות בשבילו ומשאיר רק מה שעובד לו.
כבר לא מעט זמן הגישה שלי היא שאחד הדברים שאני יכול או צריך לעשות כדי להתפתח כסוחר הוא בהדרגתיות להוסיף שיטות עבודה נוספות.  בעקבות המפגש האחרון אני שוקל את הגישה הזאת מחדש.  אני מניח שאכתוב על כך בנפרד.

על אמונה בתבנית כתבתי לא פעם.  אמונה לוקח זמן לרכוש. אחת הסיבות שאי אפשר ללמוד ממישהו להיות סוחר מצליח היא שאי אפשר לקנות או לקבל אמונה.  זה משהו שצריך לאסוף, לצבור, לרכוש.  וזה תהליך שלוקח זמן.  וזו אחת הסיבות שכדאי להיצמד לשיטה כמה שיותר מהר ולהתחיל לרכוש את האמון בה.
קשה לי לכמת את האמונה שיש לי בשיטה שלי היום אבל אחרי מעל 3 שנים של מסחר כעיסוק עיקרי זה עדיין לא 100%.  ואני יודע את זה כי אני מרגיש שיש עוד מקום לשיפור מבחינת ההזעה שלי בזמן העבודה ומבחינת אחוז הסטייות שלי מהתוכנית המקורית.